4 tipy, jak uspět v zemědělských intervencích

Naši specialisté pro vás připravili praktické tipy, které zvýší vaše šance na úspěšné získání dotace ve výzvách Investice do zemědělských podniků a Investice do zpracování zemědělských produktů.
Divinova

Veronika Divinová

16. 8. 2023
13

Pomáháme vám úspěšně získat a obhájit dotaci již více než 10 let. V našem týmu zaměřeném na zemědělské dotace najdete také odborníky, kteří téměř 20 let působili na SFŽP. Společně jsme pro vás připravili 4 tipy, jak úspět v nadcházejících zemědělských intervencích.

Připravte se na získání zemědělských a potravinářských dotací

Zemědělci a potravináři mohou od 22. srpna do 12. září 2023 žádat o dotace ve výzvách Investice do zemědělských podnikůInvestice do zpracování zemědělských produktů, ale i v několika dalších, o kterých jsme již pro vás dříve psali v aktualitě.

Pokud jste se rozhodli připravovat dotační žádost svépomocí, nebo například s pomocí dodavatele nakupované technologie, podívejte se na následující tipy a doporučení, jakým oblastem věnovat zvýšenou pozornost. Jedná se o oblasti, kde žadatelé nejčastěji chybují, ale také tipy, které zvýší vaše šance na úspěch.

1) Zaměřte se na kvalitu

 

Zemědělské a potravinářské intervence jsou soutěžní. To znamená, že v hodnocení dotační žádostí nehraje roli včasné odevzdání dotační žádosti, ale pouze kvalita a detailnost jejího zpracování. Rychlost podání v tomto případě tedy nehraje žádnou roli, a to ani v případě shody bodů.

 

2) Zvolte vhodně preferenční kritéria

 

Celkem můžete získat až 48 bodů v 11 obecných preferenčních kritériích. V rámci preferenčních kritérií může rozhodnout i jeden bod. Buďte si jistí, že se o něj nepřipravíte. Nicméně se ujistěte, že vámi vybraná kritéria budete schopni naplnit, a to nejpozději ke dni podání žádosti o platbu. Kritéria jsou závazná a jejich nenaplnění může zpětně vést i k odebrání dotace. Na téma preferenčních kritérii v nadcházejících zemědělských intervencí jsme pro vás pro vás psali v samostatném článku.

 

Nezapomeňte rovněž na specifická preferenční kritéria, která je nutné správně vyhodnotit.

 

3) Nepodceňte výběrové řízení

 

Věděli jste, že více jak 50 % kontrol zadávacích nebo výběrových řízení končí udělením sankce žadateli? Účelně zadané výběrové řízení je nejvíce sledovaným a také nejčastějším pochybením, které může být považováno za trestný čin dotačního podvodu. Zejména velký pozor je třeba dávat při přípravě výběrových řízení ve spolupráci s potenciálními dodavateli. Netransparentní postup při výběru dodavatele může být postihován až 100% sankcí.

 

4) Získání dotace je jen začátek

 

Nenechte se uklidnit schválenou dotací. Příprava žádosti, výběrová řízení, administrace realizace a udržitelnosti projektu trvá 6-8 let. Nejvíce práce vás čeká právě po schválení dotace, kdy je nutné bezchybně splnit všechny podmínky.

 

Pokud využíváte pro přípravu žádosti externí subjekt, ujistěte se, že má dostatečné zkušenosti, historii pojištění odpovědnosti, a bude po vašem boku až do úplného ukončení udržitelnosti projektu. Neriskujte, že o dotaci přijdete.

V případě nejasností se neváhejte ozvat našim odborníkům, kteří se v podmínkách výzvy dlouhodobě pohybují. Rádi vás provedeme celým dotačním procesem od úspěšného získání dotace až po její úspěšné obhájení v době realizace a udržitelnosti projektu.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Veronika Divinová

Veronika pro vás pravidelně připravuje články, případové studie, newslettery a příspěvky na sociální sítě.

Monika Košická

Monika řídí marketingové aktivity v GRANTEXU. Při své práci využívá své dlouholeté zkušenosti z oblasti dotací, které získala například v agentuře API a MPO.

MÁM ZÁJEM O DOTAČNÍ PORADENSTVÍ

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole

    Přejít nahoru