ChatGPT jako důkazní prostředek

Používání ChatGPT se rychle stává standardem v moderních firmách, a to i v naší kanceláři. Tento pokročilý nástroj umělé inteligence nám umožňuje zefektivnit komunikaci, zvýšit produktivitu a přinášet inovativní řešení každodenních výzev. Jaký je však přístup soudu k odpovědím z ChatGPT jako k důkaznímu prostředku?

Natálie Desortová

26. 9. 2024

Soud se na konci minulého roku zabýval případem, kdy Česká inspekce životního prostředí (dále jen „inspekce“) uložila žalobci pokutu ve výši 290 000 Kč za neoprávněné používání lesní půdy k jiným účelům, konkrétně za postupné zavážení rokle výkopovým materiálem s příměsí stavební suti a asfaltu. Soud se navíc v tomto rozhodnutí vyjádřil i k předložení důkazu z ChatGPT.

Důkaz odpovědí z ChatGPT

Žalobce pro svá tvrzení použil důkaz odpovědí z ChatGPT, která je pokročilým jazykovým modelem vyvinutým společností OpenAI, který dokáže generovat text na základě zadaných vstupů a poskytuje odpovědi na různé dotazy.

Soud se k takovému typu důkazu vyjádřil v rozsudku se sp. zn. 10 A 99/2023-73 ze dne 9. 11. 2023 tak, že: „Odpověď ChatGPT, komunikačního rozhraní velkého jazykového modelu GPT-x, které je určeno pro širokou veřejnost, nemůže ke zjištění skutkového stavu jakkoli přispět. Je totiž obecně známou skutečností, že veřejnosti aktuálně dostupná verze tohoto velkého jazykového modelu není spolehlivým zdrojem informací jakéhokoli druhu, jelikož v případě, že určitou informací nedisponuje, poskytuje informace vyfabulované, zhusta bez jakékoli opory v realitě či s odkazy na konkrétní, avšak neexistující (vymyšlené) primární zdroje. Tyto případy přitom nelze, s výjimkou zjevných logických nebo věcných omylů, jednoduše rozlišit. Pravdivost odpovědí ChatGPT (ale i dalších komunikačních rozhraní jiných velkých jazykových modelů fungujících na stejných principech) je tak třeba ověřit pomocí jiných zdrojů; v takovém případě by ovšem byly důkazními prostředky právě tyto jiné zdroje, a nikoli odpověď ChatGPT.“

Soud tedy zamítl návrh na použití odpovědi ChatGPT jako důkazního prostředku kvůli jeho nedostatečné spolehlivosti.

Z výše shrnutého soudního řízení také vyplývá, že odpověď z ChatGPT nelze považovat za relevantní důkaz, neboť není spolehlivým zdrojem informací. ChatGPT generuje text a často vytváří odpovědi bez opory v reálných datech či zdrojích. Proto je nutné každou takovou odpověď ověřit jiným spolehlivým zdrojem, aby se skutečně jednalo o řádný důkazní prostředek.

Budete-li potřebovat pomoci v právní problematice, neváhejte nás kontaktovat. Rádi na Vaše dotazy odpovíme.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Natálie Desortová

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole





    Přejít nahoru