Daňové povinnosti poplatníka v počátku nového roku 2025 

Začátek roku bývá pravidelně spojován se změnou v legislativě a též s vyšší administrativní povinností daňových subjektů. Níže proto shrnujeme nejdůležitější daňové povinnosti poplatníků v počátku nového roku 2025, které reagují též na změny v některých oblastech.

Adéla Burešová

16. 12. 2024
odložená daň a kurzové rozdíly

Silniční daň

Silniční daň prošla počínaje zdaňovacím obdobím 2022 výraznou novelizací a byla z výrazné části zrušena. Byla zrušena registrační povinnost a velké části poplatníků se tak samotná silniční daň již netýká. Předmětem daně však zůstávají nákladní a přípojná vozidla. Předmětem daně silniční jsou pouze nákladní vozidla (kategorie N2, N3) nad 3,5 tuny a jejich přípojná vozidla (kategorie O3, O4), výše daně je stanovena až pro tato vymezená vozidla a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více.

 

U silniční daně nastává s účinností od 1. ledna 2025 pouze jediná změna, a to je skutečnost, že daňové přiznání se podává pouze elektronicky.

 

Prověřte si:  

  • zda evidujete vozidla, které silniční dani podléhají a pokud ano, bude třeba daňové přiznání elektronicky podat; 
  • stav osobního daňového účtu. Pokud stále evidujete přeplatek na dani silniční, je vhodné o jeho vrácení požádat správce daně. 

Termín pro podání přiznání k dani silniční je 31. ledna 2025. Kdo neeviduje vozidla, které jsou předmětem daně (tzn. má v majetku např. jen osobní automobily), daňové přiznání nepodává a daň neplatí. Tuto skutečnost není třeba správci daně jakkoliv oznamovat. 

Daň z nemovitých věcí

Stejně jako každý rok, je třeba prověřit, zda proběhly v průběhu roku 2024 nějaké změny ve stavu vlastněných nemovitostí. Jedná se nejen o nabytí či pozbytí nemovitostí, ale i přístavby, zpevnění ploch, které byly dříve nezpevněné, vydání stavebních povolení a další. Porovnává se stav nemovitostí k 1. lednu 2025 s posledním podaným daňovým přiznáním.  

 

S účinností od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost několik významných změn v zákoně o dani z nemovitých věcí. Tyto změny mají za cíl zvýšit efektivitu výběru daní a přizpůsobit daňový systém aktuálním ekonomickým podmínkám. Jedná se o tyto hlavní změny:  

  • Místní koeficienty
    • Nově lze místní koeficienty stanovit pro různé úrovně územní správy, jako jsou celé obce, jednotlivá katastrální území, městské obvody nebo městské části.
    • Místní koeficienty mohou být aplikovány i na specifické skupiny nemovitostí, například rekreační budovy, nebo dokonce na jednotlivé nemovitosti. 
    • Rozmezí místního koeficientu se mění na 0,5 až 5,0, což umožňuje jak zvýšení, tak snížení daně. Pro zemědělské pozemky, trvalé travní porosty nebo nevyužitelné ostatní plochy se jedná o rozmezí ve výši od 0,5 do 1,5.  
  • Koeficient dle velikosti obce
    • Koeficient může navýšit maximálně o jednu kategorii pro celou obec, jednotlivé katastrální území nebo městské obvody či části. Nemůže jej však snížit (to ještě v rámci roku 2024 bylo možné).  
  • Inflační koeficient 
    • Od roku 2024 byla zavedena novinka v podobě inflačního koeficientu. Pro rok 2024 byl tento koeficient stanoven na hodnotu 1,0, což prakticky znamená, že neměl vliv na výši daně. Stejná situace platí i pro rok 2025, kdy inflační koeficient zůstává na hodnotě 1,0 a ani v tomto roce tedy neovlivní výši daně. Tento koeficient je navržen tak, aby v budoucnu reflektoval inflaci a umožnil automatické přizpůsobení daňových sazeb aktuálním ekonomickým podmínkám. 

Výše uvedené změny se následně mohou promítnout ve výpočtu výše daně.  

Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí je 31. ledna 2025. Finanční správa spustila již od 3. října 2023 pilotní verzi k vyplnění daňového přiznání automaticky z údajů z katastru nemovitostí pro uživatele DIS+ a mojedane.cz. 

Pokud u poplatníka nenastala změna oproti předchozímu stavu, která by zakládala povinnost podat daňové přiznání, pak se daňové přiznání nepodává a daň bude vyměřena na základě zaslaného platebního výměru z důvodu navýšení, či snížení uvedených koeficientů. Pouhá změna koeficientů tedy sama o sobě nezakládá povinnost daňové přiznání podat. 

Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí

V rámci konsolidačního balíčku s účinností od 1. ledna 2024 došlo k zúžení okruhu oznamovaných příjmů, a to pouze na příjmy z licenčních poplatků, podílů na zisku včetně jiných typů příjmů z držby kapitálového majetku (vypořádací podíly aj.) a úroků z úvěrových finančních nástrojů. Minimální hranice pro oznámení daného příjmu ve výši 300 tis. Kč v daném kalendářním měsíci se nově aplikuje pouze na příjmy z úroků, ostatní druhy příjmů se budou oznamovat bez ohledu na jejich výši.  

 

Pokud příjem srážkové dani nepodléhá, má poplatník povinnost oznámit správci daně výši vyplacených osvobozených příjmů za uplynulý rok, a to do 31. ledna 2025. 

 

Pokud vyplácený příjem podléhá srážkové dani, bývá srážková daň správci daně odvedena do konce měsíce následujícího po měsíci srážky a v tomto termínu je též podáno oznámení o příjmech.  

Pokud byl příjem předmětem srážkové daně, je třeba podat za tento druh příjmu Vyúčtování daně vybírané srážkou, a to do  1. dubna 2025.

Paušální režim daně

Z pohledu paušálního režimu daně se pro rok 2025 mění pouze první pásmo, které se zvyšuje. Pro druhé a třetí pásmo zůstává výše zálohy stejná:  

  • v prvním pásmu se zvýší paušální záloha o 1 218 Kč, z 7 498 Kč na 8 716 Kč; 
  • ve druhém pásmu zůstává výše paušální zálohy stejná, a to ve výši 16 745 Kč;
  • ve třetím pásmu zůstává též výše paušální zálohy stejná ve výši 27 139 Kč. 

Prověřte si:  

  • zda se vám vyplatí do paušálního režimu pro rok 2025 vstoupit a zda splňujete podmínky pro vstup do paušálního režimu;  
  • zda se vám vyplatí i nadále v paušálním režimu daně setrvat; 
  • zda nedošlo v roce 2024 k prolomení některých z podmínek paušálního režimu (např. vznik plátcovství DPH, příjem ze zaměstnání, který nebyl zdaněn srážkovou daní, máte tzv. jiné příjmy vyšší než 50 tis. Kč apod.)
    • pokud ano, bude třeba daňové přiznání za rok 2024 podat; 
  • pokud setrváte v režimu paušální daně a jste v prvním příjmovém pásmu, zda máte změněný trvalý příkaz na vyšší částku daně. Platbu v nové výši jste povinni uhradit nejpozději do 20. ledna 2025 

Pokud se rozhodnete vstoupit do paušálního režimu daně pro rok 2025, zaregistrujte se do 10. ledna 2025 u příslušného správce daně podáním oznámení o vstupu do tohoto režimu. 

Nová výše minimálních záloh pro OSVČ v roce 2025

S účinností od 1. ledna 2025 se též zvýší i platby minimálních záloh. Pokud poplatník, fyzická osoba, není v paušálním režimu daně, odvádí (až na výjimku u zdravotního pojištění s vedlejší činností) každý měsíc separátně na příslušné instituce sociální a zdravotní pojistné. Výše odvodů závisí na tom, zda se jedná o hlavní, či vedlejší činnost.  

  • Hlavní činnost – jde o Váš jediný příjem v rámci podnikatelských aktivit.  
  • Vedlejší činnost – vedle podnikání jste zároveň i zaměstnaní, studujete, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, jste na rodičovské dovolené, pobíráte peněžitou pomoc v mateřství apod.  
OSVČ – minimální zálohy Sociální pojištění Zdravotní pojištění
OSVČ s hlavní činností 4 759 Kč 3 143 Kč
OSVČ s hlavní činností – začátek podnikání 3 399 Kč 3 143 Kč
OSVČ s vedlejší činností 1 496 Kč zálohy nejste povinni platit (doplácí se až po podaném přehledu)
Splatnost do konce měsíce, za který se záloha platí platí se zpětně, do 8. dne následujícího měsíce

Nové výše minimálních záloh se hradí již za měsíc leden 2025. Jak uvádí výše zmíněná tabulka, lednové zálohy na sociální pojistné jsou splatné do 31. ledna 2025 a na zdravotní pojistné jsou splatné do 8. února 2025.  

Pozor tedy v situaci, kdy platíte minimální zálohy, poté je nutné první zvýše částky zaplatit za měsícleden 2025 ve výše uvedených termínech splatnosti a nastavit si tak dále trvalé příkazy.

Oznamovací povinnost pro fyzické osoby

Pokud fyzická osoba obdrží příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než 5 mil. Kč, je povinna tuto skutečnost oznámit správci daně, a to do termínu pro podání daňového přiznání. Nejčastěji se jedná např. o příjmy z prodeje rodinného domu, dědictví, dary apod. Nesplnění této povinnosti je sankcionováno až do výše 15 % z částky neoznámeného příjmu, pokud poplatník nesplní tuto povinnost ani v náhradní lhůtě. 

Nevíte si rady s daňovými povinnostmi? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme!

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Adéla Burešová

Adéla se po několika výhrách v matematických olympiádách rozhodla, že čísla jsou její parketa a bude se jim věnovat i v dospělosti jako daňový poradce. Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v oboru ekonomie a úspěšně absolvovala zkoušky daňového poradce. Při své práci čerpá nejen ze svého vzdělání, ale také z předchozího zaměstnání, kde se téměř 7 let věnovala daňovému poradenství. Ve skupině GRANTEX se specializuje na daň z příjmů a je nadšencem do kryptoměn.  

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole





    Přejít nahoru