DPP a DPČ: Jak se změnila pravidla a co nás čeká v roce 2025?

Rádi bychom vám přiblížili klíčové změny, které přinášejí výrazné zlepšení pro tzv. dohodáře – ať už se jedná o zaměstnance pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Natálie Desortová

26. 11. 2024
dpč a dpp

Už ve druhé polovině roku 2023 vstoupila v platnost řada novinek, jejichž rozsah se s příchodem roku 2024 ještě rozšířil. A tím změny nekončí. Rok 2025 přinese další inovace, které mají za cíl zjednodušit pracovněprávní vztahy a usnadnit tak život jak zaměstnancům, tak i zaměstnavatelům. Připravili jsme pro vás přehled těch nejzásadnějších změn, které se dohodářů dotkly a které nás teprve čekají.

Změny, které vstoupily v platnost od druhé poloviny roku 2023 a na začátku roku 2024:

  • Dovolená: Zaměstnancům pracujícím na DPP nebo DPČ vzniká nárok na dovolenou, pokud jejich pracovní vztah trvá nepřetržitě alespoň 28 dní a zaměstnanec odpracoval minimálně čtyřnásobek fiktivní 20hodinové týdenní pracovní doby.
  • Překážky v práci: V případě překážek na straně zaměstnance musí zaměstnavatel jeho nepřítomnost omluvit, nicméně za tuto dobu nenáleží žádná náhrada odměny.
  • Písemný rozvrh práce: Zaměstnavatel je povinen připravit písemný rozvrh směn a předat jej zaměstnanci minimálně 3 dny předem. Kratší termín je možný pouze po dohodě se zaměstnancem.
  • Příplatky za práci v noci, o víkendech nebo ve svátky: Dohodáři mají nově nárok na stejné příplatky jako zaměstnanci na hlavní pracovní poměr.
  • Evidence zaměstnanců: Od 1. 7. 2024 je nutné vést evidenci všech zaměstnanců pracujících na DPP.

Chystané novinky pro rok 2025:

  • Sjednání odměny: Flexibilní novela bude umožňovat výslovně sjednat odměnu, která bude zahrnovat práci v nočních směnách, víkendovou práci či práci ve ztíženém pracovním prostředí.
  • Samostatné rozvržení směn: Novela pracovního práva nově bude umožňovat dohodnout se, že si zaměstnanec rozvrhne pracovní dobu sám.
  • Zrušení povinnosti písemného rozvrhu dovolené: Plánuje se zrušit povinnost vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené, což má zaměstnavatelům ušetřit administrativní čas.
  • Práce nezletilých: Za určitých podmínek budou moci nezletilí starší 14 let vykonávat lehké práce během letních prázdnin.

Systém dohod o provedení práce a pracovních činností prochází významnými změnami, které reflektují snahu o vyšší ochranu zaměstnanců a zároveň větší flexibilitu pro zaměstnavatele. Připravované změny pro rok 2025 pak směřují k dalšímu zjednodušení pracovněprávních vztahů.

Další informace o změnách DPP z účetního pohledu najdete v článku DPP – jaké změny se připravují pro rok 2025?

Pokud máte jakékoli dotazy nebo potřebujete upravit pracovněprávní dokumentaci v souladu s těmito změnami, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám pomůžeme být o krok napřed.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Natálie Desortová

Natálie působí jako advokátní koncipientka v advokátní kanceláři GRANTEX legal s.r.o. a zároveň spolupracuje s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Práce v advokátní kanceláři pro ni není novinkou – již během studia na právnické fakultě pracovala více než rok na pozici právní asistentky. Po absolvování studia se rozhodla pokračovat ve své profesní dráze právě v GRANTEX legal s.r.o.

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole





    Přejít nahoru