Lhůta pro podání dodatečného daňového přiznání
Pokyn se zabývá upřesněním pravidel časového rámce, ve kterém je daňový subjekt oprávněn podat dodatečné daňové tvrzení na daň nižší. Subjektivní lhůta, která dříve omezovala podání daňového tvrzení na konec následujícího měsíce po měsíci, ve kterém daňový subjekt zjistil nesprávnou výši daně, již nově nemá být aplikována pro případy snížení daně (to znamená, že se má aplikovat pouze na situace zvýšení daňové povinnosti). Naopak režim objektivní lhůty pro stanovení daně dle § 148 daňového řádu zůstává beze změny – dodatečné daňové tvrzení musí být podáno ve lhůtě pro stanovení daně, která činí obecně 3 roky, a to jak na daň vyšší, tak i na daň nižší.
Za nižší daň je rovněž považována vyšší daňová ztráta, či vyšší daňový odpočet.¹
Nespecifikuje-li daňový subjekt v dodatečném daňovém tvrzení na daň nižší datum zjištění chyby ve stanovení daně, je za datum zjištění považován den podání dodatečného daňového tvrzení. Jak metodický pokyn taktéž uvádí, v portálu Moje daně by měly být stávající kontroly upraveny tak, aby umožnily zpracování dodatečného daňového tvrzení bez uvedení tohoto data.
Daňovým tvrzením je daňové přiznání, hlášení nebo vyúčtování.
Výklad nám nově v praxi umožňuje prodloužení subjektivní lhůty pro podání dodatečné daňového přiznání na daň nižší, což je možné využít například v rámci aplikace zpětného uplatnění daňové ztráty (touto problematikou se zabývá náš článek zde). Současně upozorňujeme na skutečnost, že datum zjištění může mít dopad na lhůtu pro vrácení vratitelného přeplatku.
¹ Metodický pokyn ke lhůtě pro podání dodatečného daňového přiznání nebo dodatečného vyúčtování na daň nižší. Online. In: . 2024, s. 5. Dostupné z: https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-sprava-dani-a-poplatku/9837-24-MP_ke_lhute_pro_podani_DODAP_na_dan_nizsi.pdf. [cit. 2024-07-31].
Týká se vás tato problematika? Neváhejte se na nás obrátit.
Adéla Burešová
Související články
MÁM ZÁJEM O MZDOVÉ PORANDESTVÍ
Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.