Nejčastější otázky o FVE: Co byste měli vědět před podáním žádosti?

Jaký je potřebný výkon FVE a co ho ovlivňuje?
Výkon fotovoltaiky posoudí odborná technická zpráva. Závisí na několika klíčových faktorech:
- Orientace a sklon panelů: V České republice by měly být solární panely nasměrovány na jih, aby zachytily co nejvíce slunečního záření. Doporučuje se sklon panelů mezi 30 až 35 stupni.
- Investujte do kvality: Vyberte si kvalitní solární panely s vysokou účinností. Monokrystalické panely jsou dražší, ale mají vyšší účinnost než polykrystalické.
- Optimalizace stínování: Zajistěte, aby na panely nevrhaly stín stromy, budovy nebo jiné překážky. Případně lze použít mikroinvertery nebo optimalizátory výkonu.
- Velikost systému: Systém by měl být navržený tak, aby pokryl co největší část spotřeby elektřiny vlastníka. Prvním krokem by tedy mělo být zjistit, kolik energie spotřebujete za rok a podle toho navrhnout systém.
Výkon fotovoltaické elektrárny (FVE) se obvykle počítá pro každou budovu zvlášť, pokud jsou instalace na různých budovách nezávislé. To znamená, že každá budova má svůj vlastní systém FVE, který je připojen k jejímu elektrickému rozvodu.
Pokud však máte více budov, které jsou propojeny a sdílejí jeden centrální systém FVE, pak se výkon počítá dohromady pro celý systém.
Kde musí být FVE umístěna?
V programu RES+1 lze žádat o panely umístěné kamkoliv – na zem, na zeď, na střechu, dokonce i carpointy – solární přístřešky pro vozidlo.
Pokud však máte více budov, které jsou propojeny a sdílejí jeden centrální systém FVE, pak se výkon počítá dohromady pro celý systém.
Potřebuji stavební povolení?
Stavební zákon, který vstoupil v platnost 1. července 2024, přinesl několik klíčových změn týkajících se povolování fotovoltaických elektráren. FVE jsou nyní rozděleny do 3 kategorií podle jejich výkonu:
- FVE do 50 kW nepotřebují žádné povolení.
- FVE od 50 kW do 5 MW vyžadují povolení Krajského stavebního úřadu.
- FVE nad 5 MW vyžadují povolení Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ).
Veškerá komunikace se stavebními úřady probíhá přes Portál stavebníka, což také urychluje a usnadňuje získání stavebního povolení.
Potřebuji stavební povolení?
Ne, je to samostatná stavba a nepatří majiteli, ale distributorovi.
Spadají konstrukce pro naklápění FVE mezi uznatelné výdaje?
Ano, tyto konstrukce jsou součástí uznatelných výdajů, pokud má střecha nevhodný sklon.
Lze žádat o dotaci na FVE, když nemovitost ještě nestojí?
Ano, je možné podat žádost na nemovitost, která ještě nestojí. Je potřeba doložit dokumenty k vlastnictví pozemku, žadatel musí být vlastníkem nebo stavebníkem.
Hledáte aktuální dotační výzvy na pořízení fotovoltaiky? Podívejte se na přehled dostupných dotací pro podniky a obce a zjistěte, na jakou podporu můžete dosáhnout!
Jak probíhá vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu?
Jednou z podmínek pro získání dotace je, že FVE nesmí být vystavené na plochách zemědělského půdního fondu nebo na lesních pozemcích.
- Ověřte, jestli je váš pozemek vedený jako zemědělská půda v katastru nemovitostí, a zda je v územním plánu obce veden jako zastavitelný.
- Žádost o vyjmutí podejte na příslušném krajském úřadě. K žádosti je nutné přiložit:
- výpis z katastru nemovitostí
- situační zákres stavby
- pedologický posudek (posouzení kvality půdy)
- bilanci skrývky kulturních vrstev půdy a údaje o odvodnění.
- Poplatek za vyjmutí půdy ze zemědělského půdního fondu se vypočítává na základě bonity půdy.
- Po posouzení žádosti a vyjmutí z půdního fondu můžete pokračovat s územním a stavebním řízení.
Vynětí z půdního fondu platí trvale na dobu 30 let. Nejde žádat jen o odnětí na dobu udržitelnosti projektu, která je 5 let.
Jaké jsou povinnosti příjemce dotace v období udržitelnosti?
Dobrou zprávou je, že u výzev na FVE nejsou povinné zprávy z udržitelnosti. To znamená, že není potřeba dokládat žádné dokumenty každý rok. Během 5 let období udržitelnosti musí žadatel panely vlastnit a nesmí prodat budovu, na které jsou instalované. Panely musí také být po celou dobu funkční. Pokud mu panely odcizí nebo se zničí (např. shoří), je povinný je během těchto 5 let nahradit. Poskytovatel podpory kontroluje počet a umístění panelů z veřejně dostupných fotek (např. na Google Maps).
Nenašli jste odpověď na to, co vás zajímá? Neváhejte se obrátit na naše dotační specialisty, kteří s vámi vše potřebné rádi zkonzultují.

Kateřina Drvotová
Kateřina je projektovou manažerkou, která vás provází zejména dotačními projekty v energetice, a to od sepsání dotační žádostí až po úspěšné obhájení dotační podpory v době realizace a udržitelnosti projektu.
Bohaté pracovní zkušenosti v oblasti dotací získala Kateřina na předchozích pracovních pozicích v soukromém, ale i veřejném sektoru, kdy pracovala například pro Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Související články
MÁM ZÁJEM O DOTACE
Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.