Nejvyšší soud potvrdil ochranu spotřebitelů při odstoupení od rezervační smlouvy

Nejvyšší soud České republiky se zabýval případem, ve kterém realitní kancelář žádala po zájemci o koupi nemovitosti zaplacení takzvané „blokační úhrady“.

Natálie Desortová

19. 3. 2025
realitní kancelář

Nejvyšší soud České republiky se zabýval případem, ve kterém realitní kancelář žádala po zájemci o koupi nemovitosti zaplacení takzvané „blokační úhrady“. Tato platba měla sloužit jako závazek k pokračování v procesu koupě. Zájemce však odstoupil od smlouvy včas, v souladu se zákonnou lhůtou 14 dní, kterou má každý spotřebitel při smlouvách uzavřených na dálku.

 

Soud řešil především platnost smluvního ustanovení, které se snažilo spotřebitele tohoto práva zbavit. Protože byla doložka skryta mezi nesouvisejícími částmi smlouvy a mohla snadno uniknout pozornosti, soud ji označil za neplatnou.

Průběh sporu

Realitní kancelář po zájemci požadovala nejen zaplacení blokační úhrady, ale i úroky z prodlení. Okresní soud však žalobu zamítl, protože považoval smluvní doložku o vzdání se práva na odstoupení od smlouvy za neplatnou. Důvodem bylo, že tato doložka nebyla přehledně uvedena a mohla spotřebitele uvést v omyl.

Realitní kancelář se proti rozhodnutí odvolala, ale krajský soud jej potvrdil. Zdůraznil, že spotřebitelské smlouvy musí být jasné a přehledné, a nesmějí obsahovat skrytá ustanovení, která by spotřebitele znevýhodnila.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud potvrdil dřívější rozsudky a poukázal na svou předešlou judikaturu. Konstatoval, že pokud je ve smlouvě nějaké ustanovení napsáno tak, že si ho spotřebitel snadno nevšimne, je neplatné. Současně připomněl, že podle občanskoprávních předpisů musí být nejasnosti ve smlouvách vykládány ve prospěch spotřebitele.

Zákon spotřebitelům umožňuje odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, pokud nebyli předem jasně a srozumitelně informováni o tom, že se tohoto práva vzdávají. Jestliže je takové omezení skryto mezi jinými ustanoveními, jedná se o nepoctivou praktiku a není platné.

Důležitost pro realitní kanceláře a spotřebitele

Tento rozsudek potvrzuje, že realitní kanceláře i jiní podnikatelé musí dbát na to, aby jejich smlouvy byly srozumitelné a transparentní. Skrytá ustanovení, která spotřebitele nevýhodně omezují, nejsou vymahatelná. Spotřebitelé by si měli smlouvy pečlivě číst a v případě pochybností se obrátit na odborníka.

Pokud si nejste jistí svými právy při podpisu rezervační smlouvy nebo máte pochybnosti o férovosti podmínek, neváhejte se na nás obrátit.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Natálie Desortová

Natálie působí jako advokátní koncipientka v advokátní kanceláři GRANTEX legal s.r.o. a zároveň spolupracuje s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Práce v advokátní kanceláři pro ni není novinkou – již během studia na právnické fakultě pracovala více než rok na pozici právní asistentky. Po absolvování studia se rozhodla pokračovat ve své profesní dráze právě v GRANTEX legal s.r.o.

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole





    Přejít nahoru