Nemáte v obci školku? Budete přispívat rodičům na péči 

S tím počítá novela, kterou schválila vláda. Normu ještě musí projednat sněmovna a senát. Podoba se tedy ještě může změnit. Nejjednodušší způsob, jak se této povinnosti vyhnout, je zřídit si v obci vlastní dětskou skupinu s dotací.

Zuzana Šlížková

5. 6. 2024
školka

Co novela znamená pro obce?

Novela zákona počítá se zárukou míst v dětských skupinách. To znamená, že od roku 2026 budou mít obce povinnost zajistit místo v dětské skupině pro tříleté děti, které nepřijme spádová mateřská školka. Pokud tak neučiní, musí poskytnout rodičům náhradu ve výši stanovené maximální úhrady. Ta letos činí 5 090 Kč za měsíc.

Využijte dotaci na dětské skupiny

Bojíte se, že by vám tato akce zruinovala obecní rozpočet? Nemusíte! Ministerstvo práce a sociálních věcí prodloužilo výzvu na budování kapacit dětských skupin pro veřejný sektor až do konce roku (pro občanský sektor byla výzva prodloužena do 31. 10. 2024). Obce mají navíc nárok na proplacení 100 % způsobilých výdajů projektu.

 

Pokud kapacita nové dětské skupiny nepřesáhne 24 dětí, pak maximální možná výše podpory dosahuje až 25 mil. Kč. Máte-li však v plánu vyšší kapacitu, pak nad rámec maximální výše dostanete 900 tis. Kč za každé další vytvořené místo. Abyste o podporu mohli žádat, musí se jednat o nově vytvořenou dětskou skupinu.

Jaké výdaje lze hradit z dotace pro obce?

Způsobilé výdaje jsou rozděleny na hlavní a vedlejší aktivity. Na vedlejší aktivity lze využít maximálně 20 % z celkových způsobilých výdajů.

HLAVNÍ AKTIVITY

 • Výstavba, nákup budovy nebo pozemku
 • Rekonstrukce stávající nemovitosti za účelem přestavby na provoz nové dětské skupiny
 • Úprava venkovních ploch, inženýrské sítě a bezpečnostní a protipožární prvky ochrany

VEDLEJŠÍ AKTIVITY

 • Alternativní výukové prostory
 • Základní vybavení
 • Parkovací stání
 • Úhrada za projektovou dokumentaci
 • Úhrada za pomoc s vypracováním žádosti o dotaci

Netrapte se zbytečnou administrativou

Překážkou pro obce bývá administrativní zátěž s přípravou žádosti o dotaci. Neváhejte se proto obrátit na GRANTEX – v maximální možné míře vám pomůžeme. Naši specialisté vás provedou celým dotačním martýriem od začátku až do konce. V začátcích konzultujeme projekt s projektantem, aby nevznikly vícenáklady v případě, kdy projektová dokumentace neodpovídá podmínkám výzvy. Vypracujeme energetické posudky a PENB, Studii proveditelnosti a připravíme další povinné přílohy k žádosti. V době realizace dohlížíme, aby vše bylo v souladu s podmínkami výzvy a nedošlo ke krácení či odnětí dotace. Zároveň pro vás administrujeme výběrové řízení, které je pro mnohé žadatele velkým oříškem.

Pomoc s vypracováním žádosti navíc patří ke způsobilým výdajům, můžete na ni tedy získat finanční podporu. Zahrnuje tyto služby: příprava a zpracování žádosti o podporu a poradenství, výdaje na realizaci a řízení projektu po dobu realizace, příprava a realizace zadávacích a výběrových řízení, zpracování studie proveditelnosti.

Stále váháte? Sjednejte si konzultaci s naším specialistou. 

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Zuzana Šlížková

Zuzana je součástí obchodního týmu a věnuje se převážně dotacím pro města a obce. Setkat se s ní ale můžete i jako firemní zákazníci. Společně s projektovým oddělením nastaví váš záměr, tak aby vyhovoval všem podmínkám daných výzev.

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

  *povinné pole

  Přejít nahoru