Nově stanovené finanční limity pro zadávání veřejných zakázek v roce 2022

Zjistěte, jaká je aktuální výše finančních limitů u veřejných zadavatelů, tj. finančních limitů s účinností od 1. 1. 2022 v porovnání s finančními limity stanovenými pro loňský rok. Jste informováni o tom, co se změnilo a co je jinak?
Divinova

Veronika Divinová

1. 2. 2022
Nove-stanovene-financni-limity-pro-zadavani-verejnych-zakazek-v-roce-2022

Rok se s rokem sešel a zadavatelé si opět musí zvykat na změnu ve výši finančních limitů rozhodných pro zadávání veřejných zakázek dle zákona č. 134/2016 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“). Finanční limity vycházejí z evropských právních předpisů. Transpozice finančních limitů do národní úpravy se realizuje prostřednictvím nařízení vlády č. 172/2016 Sb. o stanovení finančních limitů a částek pro účely zákona o zadávání veřejných zakázek (dále jen „nařízení vlády“)

Podle výše finančních limitů rozlišujeme veřejné zakázky nadlimitní a podlimitní, přičemž o nadlimitní veřejnou zakázku jedná v případě, kdy předpokládaná hodnota veřejné zakázky stanovená zadavatelem je rovna nebo přesahuje finanční limit uvedený v nařízení a podlimitní veřejnou zakázkou je veřejná zakázka, jejíž předpokládaná hodnota nedosahuje limitu stanoveného pro nadlimitní veřejnou zakázku a současně přesahuje zákonem stanovenou hodnotu pro veřejnou zakázku malého rozsahu. 
 

Finanční limit pro nadlimitní veřejnou zakázku se liší podle druhu veřejné zakázky (dodávky, služby, stavební práce), podle charakteru zadavatele (§ 4 ZZVZ) a dále podle toho, zda se jedná o „klasickou veřejnou zakázku“, sektorovou veřejnou zakázku nebo veřejnou zakázku v oblasti obrany nebo bezpečnosti.

V letošním roce se finanční limity oproti předchozímu roku zvyšují.

Pro přehlednost uvádíme níže aktuální výši finančních limitů u veřejných zadavatelů, tj. finančních limitů s účinností od 1. 1. 2022 v porovnání s finančními limity stanovenými pro loňský rok:

Věříme, že pro vás byly tyto informace užitečné. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Divinova

Veronika Divinová

Veronika pro vás pravidelně připravuje newslettery s novinkami nejen ze světa dotací, ale také z oblasti daní, účetnictví, práva, pojištění nebo auditu. Píše a publikuje články a spravuje sociální sítě.

MÁM ZÁJEM O PRÁVNÍ PORADENSTVÍ

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole

    Přejít nahoru