Omezení daňových úlev u cenných papírů od roku 2025: Co byste měli vědět?
Nový rok přináší nejen flexibilnější úpravy v pracovním právu, ale také významnou novinku v oblasti daní. Osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů obchodních korporací dostává od roku 2025 u fyzických osob zásadní omezení, které by mělo zajímat všechny, kdo plánují převody akcií či prodeje podílů.
Jaké změny nás čekají?
Do konce roku 2024 platí pravidla, která u fyzických osob upravují 2 možnosti osvobození příjmů z prodeje:
- Prodej bez časového testu do souhrnných příjmů 100 000 Kč za rok.
- Časový test pro osvobození příjmů v plné výši, a to v případě držby cenných papírů alespoň po dobu 3 let, v případě podílů či kmenových listů po dobu 5 let.
S účinností od 1. ledna 2025 nadále budou platit stávající časové testy 3 a 5 let, nicméně nově bude toto osvobození omezeno částkou 40 milionů Kč za kalendářní rok. Jedná se o souhrnný limit (tj. pro prodej cenných papírů i podílů), který se posuzuje samostatně v každém roce při obdržení příjmu.
Rozhodným je tedy okamžik skutečného přijetí příjmů z prodeje, nikoli účinnost převodní smlouvy. Pokud tedy smlouva o prodeji podílu v s.r.o, který prodávající držel např. 6 let, nabyde účinnosti v roce 2024 a příjem bude obdržen rovněž v roce 2024, je v plné výši osvobozen dle stávajících pravidel. V případě, že prodávající fyzická osoba obdrží příjem z takové převodní smlouvy až po 1. lednu 2025, podléhá tento příjem již novému limitu osvobození 40 mil. Kč za rok.
Co byste měli zvážit?
Pokud plánujete prodej cenných papírů či podílů a očekáváte, že příjmy přesáhnou hranici 40 milionů Kč, je na místě pečlivé plánování, abyste se vyhnuli zbytečné dodatečné daňové zátěži.
Překročí-li např. příjem z prodeje cenných papírů nebo podílů limit 40 mil. Kč ročně, bude tato část příjmu podléhat zdanění, nicméně tento zdanitelný příjem, a tím i daňovou povinnost, lze snížit uplatněním vhodně zvolené metody výpočtu výdajů.
Rádi vám pomůžeme nalézt optimální řešení a naplánovat kroky tak, abyste minimalizovali negativní daňové důsledky těchto transakcí.
Natálie Desortová
Natálie působí jako advokátní koncipientka v advokátní kanceláři GRANTEX legal s.r.o. a zároveň spolupracuje s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Práce v advokátní kanceláři pro ni není novinkou – již během studia na právnické fakultě pracovala více než rok na pozici právní asistentky. Po absolvování studia se rozhodla pokračovat ve své profesní dráze právě v GRANTEX legal s.r.o.
Související články
MÁM ZÁJEM O DOTACE
Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.