Případová studie: Vývoj systému pro robotizované dojení se 70% podporou

O společnosti AGROSOFT
Společnost AGROSOFT Tábor, s.r.o. je malá česká firma s 22 zaměstnanci. Její počátky sahají až do roku 1985. Hlavní činností je vývoj elektronických řídicích systémů a technologií pro chov skotu, jejich výroba, instalace a servis. Zaměřují se především na zemědělské podniky s klasickou dojírnou. Programy a technologická zařízení od této společnosti využívá téměř třetina chovů dojnic v ČR, zejména velkochovů. Vývoj robotických zařízení a následná automatizace procesů pomáhá s řešením problému dlouhodobého nedostatku pracovní síly (dojičů a dojiček). Důležitým aspektem při vývoji je také welfare zvířat.
SHRNUTÍ PROJEKTU
Dotační program:
TRIO (MPO)
Způsobilé náklady:
22 195 127 Kč
Výše dotace:
15 520 400 Kč
Míra podpory:
70 %
Termín zahájení projektu:
1. 2. 2019
Termín ukončení projektu:
31. 12. 2022
Jaké bylo zaměření projektu?
Cílem tohoto projektu byl vývoj robotizovaného systému dojení na klasických dojírnách se systémem analýzy obrazu. Systém zajišťuje vše od přípravy konkrétního zvířete na dojení (vč. čištění, zkoušky kvality mléka) přes samotné dojení až po sběr dat o množství nadojeného mléka a jeho kvalitě. Kromě automatizace procesu dojení dochází k pořízení a analýze obrazu daného zvířete s využitím moderních výpočetních metod (zejména neuronové sítě). Tyto informace pomáhají sledovat zdravotní stav zvířete.
Projekt probíhal ve spolupráci se Zemědělskou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, se kterou už dříve společnost AGROSOFT jeden projekt úspěšně realizovala.
Co vyvíjené řešení přinese v praxi?
Společnost AGROSOFT vycházela z předpokladu, že vyvíjený robotizovaný systém dojení se stane jejich hlavním prodejním produktem. Jeho hlavní výhody jsou:
- Nahrazení nedostatku lidské pracovní síly
- Eliminace chyb a nepřesnosti při obsluze zvířat
- Zlepšení péče o zvířata a jejich welfare (pohodlí zvířat – zdravotní stav, fyzické i psychické potřeby)
- Zajistí větší šetrnost k životnímu prostředí (dojde k významné úspoře vody při procesu dojení)
Jaké aktivity dotace podpořila?
Díky programu TRIO se podařilo získat dotaci ve výši 70 % celkových způsobilých nákladů, které pokryly:
- osobní náklady (např. mzdy, externí spolupráce)
- provozní náklady (např. nákup komponent, materiálů, ochranné pomůcky)
- cestovné (cesty mezi řešiteli, cesty do stájí, na výstavy a konference)
- náklady na subdodávky
- další režijní náklad
Fáze projektu krok za krokem
Projekt byl rozdělen do čtyř hlavních fází, které probíhaly v letech 2019 až 2022. Pro každou fázi byl v žádosti jasně stanovený postup vývoje, plánovaný výsledek, kritické předpoklady a také návrhy jejich řešení.
- Projekční etapa – Tato fáze zahrnovala přípravu podkladů pro vývoj (softwarový, hardwarový a komunikační) a také přesnou specifikaci požadavků pro finální verzi robotické ruky.
- Etapa ovládání robotické ruky – Sestavení kompletu robotické ruky vč. systému navádění.
- Etapa kompletace prototypu mobilního robotizovaného dojícího zařízení vč. vytvoření softwaru pro řízení stáje (využívání analýzy obrazu).
- Provozní testování – Zavedení systému do praxe spolu s řídicím systémem.
Aspekty úspěšné žádosti
Projekt byl připravený v souladu s hlavními cíli programu TRIO. Šlo např. o naplnění těchto podmínek:
- Kvalifikovaný vývojový tým
- Spolupráce na vývoji nové technologie s výzkumnou organizací
- Rozvoj potenciálu klíčových technologií (pokročilých výrobních technologií)
- Podpora chovatelů skotu a ochrana spotřebitelů mléčných výrobků
- Vazba na priority národní RIS3 strategie (podpora zvyšování podílu senzoriky pro sofistikovanější výrobu a rozvíjí interakci s okolím)
Aktuální dotační příležitosti pro rozvoj výzkumu a vývoje
Dotační program TRIO Ministerstva průmyslu a obchodu se zaměřoval se rozvoj potenciálu ČR v oblasti klíčových technologií jako je fotonika, nanotechnologie, průmyslové biotechnologie či pokročilé výrobní technologie. Probíhal v letech 2016 – 2021 – možnosti podpory aktuálně nabízí programy s obdobným zaměřením. Patří k nim například TWIST.
V rámci 3 podprogramů podporuje spolupráci podniků s výzkumnou sférou, inovace a také šíření výsledků výzkumu a vývoje do reálného fungování podniků. Zajímavou výzvou pro žadatele v oblasti výzkumu a vývoje jsou také Aplikace zaměřené na vývoj nových produktů, technologických postupů s mezinárodní spoluprací (např. náklady na poradenské služby, materiál, nástroje či osobní náklady).
Pokud je pro váš podnik myšlenka výzkumu a vývoje zajímavá, ale dosud jste ji nerealizovaly s důvodu nulového zázemí pro jejich realizaci, je tu pro vás výzva Potenciál. Ta je určená pro podniky všech velikostí z celé ČR s výjimkou Prahy na vytvoření nebo rozvoj kvalitního zázemí pro výzkumné a vývojové aktivity (vč. pořízení pozemků či budov).
Prozkoumejte blíže další možnosti podpory a aktuální dotační programy v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Tereza Kubešová
Tereza se v marketingovém týmu věnuje především copywritingu. S jejími texty se setkáte na našem webu i v rámci dalších propagačních materiálů. Stará se také o sociální sítě GRANTEXU.
K psaní měla vždy blízko, proto si jako studijní obor zvolila sémiotiku a mediální studia. Pracovala jako marketingová specialistka v jihočeském technologickém startupu, zkušenosti má také z agenturního prostředí. Tvorba obsahu ji ze všech marketingových aktivit zaujala nejvíc, proto se vydala na cestu copywriterky na volné noze.
Související články
MÁM ZÁJEM O DOTACE
Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.