Rozhovor s Nafigate Corporation a. s.

V rámci naší poradenské skupiny využíváme bohatých zkušeností špičkových dotačních poradců. Přinášíme vám příběh jednoho z úspěšných žadatelů o dotaci – Nafigate Corporation a.s.
Divinova

Veronika Divinová

19. 5. 2020
interview-rozhovor-mikrofon-microphone

Spoluzakladatelka Nafigate corporation, a.s, Lenka Mynářová dokázala proslavit Českou republiku na druhém konci světa.  Pomocí biotechnologie Hydal jako první na světě využívá použitý fritovací olej k výrobě biopolymeru. Biopolymer je potravou pro jiné bakterie a organismy. Je tedy plně biologicky odbouratelný. Jak se dostala k této myšlence, proč si pro dotační projekty vybrala právě GRANTEX, a jak se jí daří realizovat naplánované aktivity?

Jak jste se dostala k myšlence dále zpracovat/využívat potravinářský olej?

Jedná se o odpadní potravinářský olej – tj. olej po použití, který už splnil svůj účel. Za normálních okolností by se stal toxickým odpadem. My jej umíme znovu použít bez závislosti na jeho kvalitě. Tato myšlenka vznikla v týmu prof. Márové na VUT. Základním posláním naší firmy je ochrana naší planety, proto jsme se rozhodli tuto myšlenku v roce 2011 uvést do praxe.

Jak firmy reagují v případě, že je oslovíte ke spolupráci? Vnímáte rozdíl mezi evropským a asijským/čínským trhem?

Ty rozdíly jsou naprosto zásadní. Evropa jednoznačně vede v principech tzv. cirkulární ekonomiky. Asie spíše řeší, jak využít odpad a USA o cirkulární ekonomice spíše mluví a publikuje. Pro celý svět ale platí stejná rovnice oblast využití odpadů je opravdu klíčová pro budoucnost.

Máte bohaté zkušenosti se spoluprací s různými lidmi na poli VaV. Kde se vzala myšlenka obrátit se na společnost GRANTEX?

Čerpáme dotace jako jsou OP PIK, které jsou opravdu extrémně náročně administrativně a bez podpory odborníků je velmi složité se v nich zorientovat a čerpat je. Hledali jsme silného partnera pro dotační management.

Co vás přesvědčilo ke spolupráci se skupinou GRANTEX?

Profesionalita, s jakou se věnovali našim záměrům a hledali nejlepší řešení.

Česká firma NAFIGATE Corporation, a.s. je doslova a do písmene průkopníkem v boji za lepší život na planetě Zemi. Vytváří objevy, které se soustředí na tyto tři cíle:

Objevil se během realizace projektu nějaký zásadní problém, se kterým jste se museli vypořádat?

Jako u každého velkého projektu se musíte potýkat s množstvím překážek, které více či méně očekáváte. U tohoto projektu jsme se setkali se dvěma zásadními problémy.  Prvním z nich byla výjimka ze zákona o veřejných zakázkách, který se navíc měnil ve vazbě na smluvní výzkum. Kdybychom nezvládli toto překonat, přišli bychom o desítky miliónů Kč. Druhým byla naše složitější akcionářská struktura. Pokud bychom udělali sebemenší chybu, opět by nás to stálo desítky miliónů Kč. Vše jsme ale společně zvládli.

Stále platí, že patříte k jedničce na světovém trhu, nebo se během realizace objevil další silný hráč? A pokud ano, jak jej vnímáte?

Jsme rádi, že se silní hráči objevují. Konkurence zvyšuje důvěryhodnost businessu. Zatím ale stále není nikdo, kdo by byl schopen přírodní polymer vyrábět z odpadu. Jsme také jediní, kteří se orientují na kosmetiku a farmacii – tedy na segmenty s extrémně vysokou přidanou hodnotou, nikoli pouze na bioplasty s problematickým životním cyklem.

Vaše spolupráce s GRANTEXem nestojí pouze na jediném dotačním projektu, co je jejich společným jmenovatelem?

V rámci projektu Hydal jsme díky GRANTEXu úspěšně realizovali již 6 dotačních projektů v celkovém objemu cca 140 mil Kč. Společným jmenovatelem všech projektů je vývoj technologie a aplikací.

Jak čerpání dotace ovlivnilo finanční a časovou náročnost projektu?

Naprosto zásadně. Jsme malá firma a bez dotací bychom nemohli žádnou činnost realizovat. Inovace jsou extrémně finančně náročné a je to dlouhodobý proces. Takže bez nich to opravdu nejde.

Umíte si představit, že by čerpání dotace nevyšlo? Jaký by byl nevětší rozdíl mezi stavem, který se podařilo dosáhnout, s dotací a bez ní?

Byli bychom 8 let zpožděni. Já vždy říkám, že ve světě neexistují třídy pro pomalejší. Takže projekt by asi ani nezačal. Celý svět podporuje inovace dotacemi. Takže je to opravdu otázka buď, anebo. My jsme se ale nezaměřili jen na české dotace. Chceme být součástí světové elity, a proto jsme museli uspět v projektech Horizon 2020 a Eurostars. To je důkaz, že jste součást elity.

„Ve světě neexistují třídy pro pomalejší. Celý svět podporuje inovace dotacemi. Takže je to opravdu otázka buď, anebo.“

Od samého počátku projektu jste cílili vysoko. Podařilo se vám díky úspěšné realizaci projektu dosáhnout těchto vysokých „met“?

Ano, vše jsme přeplnili :-). A nejvíce jsem pyšná na to, že součástí našich týmů jsou mladí excelentní vědci. Jsou klíčovými řešiteli, vytváří budoucnost.

Dlouhodobě pracujete na projektech podporujících například udržitelné hospodaření s přírodními zdroji, snižování odpadu a jeho dalšího využití. Jaký významný posun se podařilo díky čerpání dotace učinit v této oblasti?

Jsme doslova do písmene průkopníky a pionýry. A to i v globálním měřítku. Vyrábíme první produkty, transferujeme technologie do zahraničí. Takže už jsme překonali první fázi údolí smrti.

Podařilo se vám udržet veškeré výzkumné aktivity v ČR? Neplánujete přesun některých z nich do Asie, kde platíte za uznávanou podnikatelku?

Veškeré naše klíčové výzkumné aktivity probíhají v ČR a bude tomu i nadále. Jediný segment, který budeme rozvíjet v Asii je tzv. Halal kosmetika – tj. kosmetika pro muslimky. Je to největší světový kosmetický trh a je nutné splnit přísná kritéria.

A nakonec zkuste prosím stručně zhodnotit vaši spolupráci s týmem GRANTEX.

Naše spolupráce dlouhé roky funguje na 3 pilířích: profesionalita, jistota, osobní odpovědnost týmu GRANTEXu.

Za rozhovor děkujeme.

 

Lenka Mynářová, členka představenstva NAFIGATE Corporation, a.s.

Zaujal vás tento rozhovor? Chtěli byste se na něco zeptat, není vám něco jasné nebo máte zájem o využití našich služeb? Neváhejte a ozvěte se nám, naši odborníci jsou vám k dispozici s odpovědí.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Divinova

Veronika Divinová

Veronika pro vás pravidelně připravuje newslettery s novinkami nejen ze světa dotací, ale také z oblasti daní, účetnictví, práva, pojištění nebo auditu. Píše a publikuje články a spravuje sociální sítě.

MÁM ZÁJEM O DOTAČNÍ PORADENSTVÍ

Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpět co nejdříve.

    *povinné pole

    Přejít nahoru