DOTACE ve zdravotnictví
a farmacii

Dotace pro zdravotnická zařízení, lékárny, farmaceutické organizace i výzkumně-vývojové podniky je možné nyní získat na modernizaci infrastruktury, vybavení, digitalizaci, energetické úspory, ale i mzdy nebo režii.

Dotace umožňují nemocnicím a jiným zdravotnickým zařízením zlepšovat kvalitu péče i dostupnost služeb, ale také inovovat a vyvíjet nové systémy a technologie. V praxi se nejčastěji setkáváme s dotacemi určenými k vybudování nebo modernizaci zařízení či oddělení, nákupu nových technologií a dalšího vybavení nebo s dotacemi podporující rozvoj digitalizace a telemedicíny ve zdravotnictví.

KDO SE MŮŽE o podporu ucházet?

Dotace ve zdravotnictví a farmacii jsou určeny právnickým osobám i žadatelům z řad veřejného sektoru.

V některých výzvách je nutné také disponovat pověřovacím aktem SOHZ. 
Služby obecného hospodářského zájmu

Jaká je míra podpory

Na jakou míru dotace nemocnice a jiné podniky nejčastěji dosahují? Míru podpory ovlivňuje operační program, pod který vybraná dotační výzva spadá, a často také region, ve kterém bude projekt realizován. Nejvyšší podpory dosahují zpravidla méně rozvinuté regiony, kam patří Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj.

 

U jednotlivých
programů je míra
podpory následující:

Projekty realizované na území hl. m. Prahy mohou žádat v IROP o dotaci ve výši 40 %.

Přehled dotačních programů

Digitální podnik

Podpora digitalizace, automatizace a robotizace malých a středních podniků. Dotace na nákup skladových a logistických technologií, hardwaru, softwaru a jiných investičních výdajů.

eHealth

Cílem programu je modernizace a digitalizace zdravotnických zařízení. S dotací lze například digitalizovat vybrané služby nebo nakoupit informační systémy, hardware a software.

Hematoonkologická a onkologická péče

Včasná diagnostika, cílená léčba a personalizovaná podpůrná péče. Dotace je určena k výstavbě či rekonstrukci objektů nebo k nákupu přístrojového a jiného vybavení.

Komunitní psychiatrická péče

Dotace na výstavbu nových objektů či rekonstrukci stávajících, dále také na nové vybavení, technologie, automobily nebo například minibusy.

ZÍSKEJTE ODPOVĚDI NA VAŠE OTÁZKY

Pokud si nejste jisti, zda se o vybraný dotační titul můžete ucházet, máte dodatečné otázky, anebo si jen chcete potvrdit svůj záměr, napište nám a nechte dotačního specialistu zodpovědět vše, co vás zajímá.

Dotace ve zdravotnictví vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví (NPO) a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (IROP). Zjistěte, v jakých dotačních programech můžete žádat a co konkrétního lze v jednotlivých programech pořídit či realizovat. Pokud naleznete titul shodující se s vašimi investičními záměry, rádi vám pomůžeme připravit úspěšnou dotační žádost pro váš projekt.

Obecně lze říci, že příprava projektů v dotačních programech pro nemocnice a jiná zdravotnická zařízení je náročnější než v jiných oblastech, a proto doporučujeme začít s přípravou vašich projektů před samotným vyhlášením výzvy.

Dotace nejen pro nemocnice a lékárny

Dotace z oblasti zdravotnictví cílí především na podporu veřejných i soukromých zdravotních zařízení, kterými jsou například:

Dále však také farmaceutické podniky, výzkumné organizace nebo podniky zabývající se vývojem IT a technologií ve zdravotnictví.

zdravotnictv

Jaké aktivity a výdaje jsou podporovány

Zdravotnická zařízení mohou získat dotaci na celou řadu aktivit a výdajů. Podporovány jsou projekty zaměřené na výzkum nových lékařských technologií, léčebných postupů nebo vývoj nových léků. Současné dotace také cílí na inovace v oblasti zdravotnictví, jako je digitalizace a robotizace (např. v lékárnách), telemedicína nebo vývoj nových diagnostických nástrojů. Neméně důležité jsou dotace na modernizaci zdravotnických zařízení, nákup lékařského vybavení nebo na zlepšení dostupnosti zdravotní péče, a to zejména v odlehlých nebo znevýhodněných regionech.

 

Další podporovanou oblastí je také zvyšování kvalifikace a jiné vzdělávání zdravotnického personálu, podpora nových vzdělávacích programů pro lékaře nebo zlepšení pracovních podmínek ve zdravotnictví. V neposlední řadě se dotace zaměřují také na energetické úspory budov nemocnic.

 

Zázemí

Nákup budov, stavební práce (stavba. rekonstrukce, modernizace), přístrojové a jiné vybavení

Energetika

Zateplení, výměna oken a dveří, výměna zdrojů tepla, nákup FVE, modernizace osvětlení aj.

Digitalizace

Nákup informačních technologií, HW a SW, telemedicína, robotické technologie (lékárny)​

Výzkum a vývoj

Mzdy vč. pojistného, režijní náklady, materiál, dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek

dotace zdravotnictví

Likvidace nebezpečného odpadu

 

  • AŽ 85 %

Dotace na investice do budování a modernizaci zařízení pro sběr a nakládání s nebezpečnými odpady.

1 of 7

Kybernetická bezpečnost a digitalizace

 

  • AŽ 100 %

Dotace na dlouhodobý hmotný majetek a služby související se zajištěním kyberbezpečnosti.

2 of 7

Výzkumně vývojová činnost

 

  • AŽ 80 %

V oblasti nových lékařských technologií, léčebných postupů nebo vývoje nových léků (dotace na mzdy, materiál, odpisy zařízení, služby odborníků apod.)

3 of 7

Zavádění inovativních postupů či produktů

 

  • AŽ 80 %

Do medicínské a farmaceutické praxe (dotace na provozní náklady jako mzdy a pojistné, materiál, odborné služby aj.).

4 of 7

Energeticky úsporná opatření

 

  • AŽ 100 %

Dotace na investice do zateplení, fotovoltaiky, tepelných čerpadel, výměny oken, rozvodů a tepla.

5 of 7

Přístrojové vybavení

 

  • AŽ 85 %

Včetně souvisejících nákladů v oblasti urgentních příjmů, onkologie, infekčních klinik a psychiatrické péče.

6 of 7

Případová studie: Díky digitalizaci a robotizaci šetří lékárna u Salvátora čas i náklady

7 of 7

Aktivity

jak získat dotaci?

Kromě kvalitního projektového záměru, který je základem každé dotační žádosti napříč obory, žadatele čekají i další kroky, které je nutné před podáním dotační žádosti absolvovat.

Jedná se např. o zařízení potřebných dokumentů u dotací na stavební práce:

Pokud plánujete snížit energetickou náročnost zařízení je nutné získat energetický posudek. V případě památkově chráněných budov se navíc neobejdete bez vyjádření Národního ústavu památkové péče.

U projektů zvyšující kybernetickou bezpečnost zařízení je pak nutné vypracovat analýzu/audit výchozího stavu.

 

 

Úspěšný projekt
jako ukázka z praxe.

Případová studie: Díky digitalizaci a robotizaci šetří Lékárna U Salvátora čas i náklady

digitalizace a robotizace

„Projekt zcela naplnil má očekávání, práce je nyní efektivnější a mnohem rychlejší, zlepšil se komfort zaměstnanců i zákazníků. Jestli mne něco v pozitivním smyslu překvapilo, tak je to rychlost realizace a bezproblémové jednání ze strany GRANTEXU.“

Mgr. Jana Nováková – vedoucí lékárny a majitelka

Získání povinných příloh může zdržet vaše přípravy i o několik měsíců. Poradíme vám, jakými kroky začít, abyste ušetřili čas, který může být rozhodující po získání vaší dotace.

Na co si dát pozor při přípravě projektu?

1.

stavební připravenost

Mezi časté dotačních projekty patří modernizace infrastruktury. Součástí těchto projektů je však také projektová dokumentace a stavební připravenost na úrovni stavebního povolení. Doporučujeme proto nečekat na vyhlášení konkrétní dotační výzvy a s přípravou projektu začít již nyní.

2.

Podmínky výzvy

U realizace náročných a rozsáhlých projektů může být každá chyba velmi drahá. Při nesplnění podmínek, ke kterým se příjemce dotace čerpáním podpory zavazuje, je nutné platit penále - čím vyšší dotace, tím vyšší i sankce. Vysoce specializovaný a stabilní projektový tým je proto zásadním předpokladem k úspěšné realizaci projektu bez komplikací.

3.

Energetický posudek

Součástí energeticko-úsporných projektů je také energetický posudek, který vypracovává energetický specialista. GRANTEX zajišťuje klientům energetický posudek přes ověřeného partnera, který se dotačním projektům dlouhodobě věnuje.

přidejte se mezi naše spokojené klienty

… a mnoho dalších

ING. Jan Koňarik, MBA

konarik@grantex.cz
602 688 052

Vyměňte svou hodinu času za stovky hodin zkušeností a praxe našich dotačních specialistů.

Jan je obchodním manažerem GRANTEXU se zaměřením na poradenství ve zdravotnictví. Kromě toho se specializuje na digitalizaci, technologie, výzkum, vývoj a inovace. V oblasti dotací působí od roku 2010, kdy zastával odborné i řídící pozice na Ministerstvu práce a sociálních věcí, Ministerstvu obrany a Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Zkušenosti získal také při spolupráci s vysokými školami, Hospodářskou komorou a Svazem průmyslu a obchodu.

MÁM ZÁJEM O DOTACE

Pomůžeme vám získat finance na rozvoj vašich projektů. Vyplňte formulář a my se vám ozveme co nejdříve.

    *povinné pole





    Přejít nahoru