Zemědělské dotace
Zemědělci získávají dotace nejen na nákup nejmodernějších technologií na trhu, ale také na investice do rozšíření podnikání nebo na zvýšení energetické soběstačnosti. Zjistěte o zemědělských dotacích vše, co potřebujete vědět.

Zemědělské dotace podporují modernizaci, udržitelné hospodaření a rozvoj venkova. Podnikatelé v zemědělství je mohou proto využít například k financování inovací, ekologických projektů nebo infrastruktury. Každá výzva je specifická svými podmínkami, jako jsou kritéria hodnocení, výše dotace nebo okruh žadatelů. Obecně platí, že žádosti se podávají elektronicky a dotace pokrývají až 60 % nákladů. Preferovány jsou projekty s dlouhodobou udržitelností a minimálním dopadem na životní prostředí.
KDO SE MŮŽE o podporu ucházet?
Dotace v zemědělství jsou dostupné pro všechny zemědělské podnikatele, výrobce potravin či krmiv. Podmínkou je však realizace daného záměru mimo hlavní město Prahu.
- Zemědělci: Zemědělští podnikatelé s alespoň minimální zemědělskou kvalifikací, zemědělské podniky nebo skupina zemědělců, jejichž členy jsou výhradně zemědělští prvovýrobci
- Potravináři: Podnikatelé, či podniky zabývající se zpracováním zemědělských produktů a výrobou potravin či krmiv
Sídlo žadatele není pro nárok k získání dotace relevantní.
O zemědělské dotace mohou žádat malé, střední i velké podniky, dále také fyzické osoby nebo družstva.
Jaká je míra podpory
Míra podpory je závislá vždy na konkrétní dotační výzvě. Často se setkáváme s modelem, kdy je stanovena základní míra dotační podpory, ale za splnění určitých kritérii lze dosáhnout i na vyšší dotaci – např. pokud se jedná o malý podnik, začínajícího podnikatele nebo ekologické zemědělství.
Existuje však i jiné stanovení výše dotační podpory, a to například u výzvy mladý zemědělec (dotace pro začínající zemědělce). Zde není podpora procentuální, ale zemědělcům je udělena jedna ze dvou sazeb – základní, která je stanovena na 1 500 000 Kč, nebo zvýšená ve výši 2 030 000 Kč.
Míra dotace se nejčastěji pohybuje mezi 30 – 60 %.
Přehled dotačních programů
Investice do zemědělských podniků
Dotace na stáje, chovatelské zařízení, sklady krmiv, zemědělské, zahradnické a jiné speciální stavby nebo například dotace na nákup strojů.
Investice do zpracování zemědělských produktů
Dotace na investice související s finální úpravou, balením nebo značením výrobků, dotace na výstavbu budov nebo například na nákup strojů a technologií.
Investice do nezemědělských činností
Rozšiřte vaše podnikání například do oblasti stavebních činností, opravárenství a autoopravárenství, kovodělné výroby nebo truhlářství.
Zahájení činnosti mladých zemědělců
Dotace na pořízení technologií pro rostlinnou i živočišnou výrobu, úpravu a zpracování vlastní produkce, nákup nemovitostí včetně půdy, nákup zvířat, sadby, osiva, krmiv, hnojiv i prostředků na ochranu rostlin aj.
Inovace při zpracování zemědělských produktů
Dotace na investice související s finální úpravou, balením nebo značením výrobků, dotace na výstavbu budov nebo například na nákup strojů a technologií.
A další
Naši dotační specialisté mají přehled o veškerých aktuálních i plánovaných dotačních výzvách a rádi vám doporučí vhodný dotační titul na základě vašich podnikatelských záměrů a plánovaných investic.
ZÍSKEJTE ODPOVĚDI NA VAŠE OTÁZKY
Pokud si nejste jisti, zda se o vybraný dotační titul můžete ucházet, máte dodatečné otázky, anebo si jen chcete potvrdit svůj záměr, napište nám a nechte dotačního specialistu zodpovědět vše, co vás zajímá.
Zemědělské dotace v rámci programového období Společné zemědělské politiky (SZP) 2023–2027 nabízejí pravidelné výzvy k podávání žádostí, které se opakují každý rok. Příjem žádostí je však omezen časově, proto je důležité sledovat jednotlivá kola příjmu a připravit podklady včas. Program klade důraz na udržitelnost, modernizaci a ekologické zemědělství, přičemž žadatelé mají možnost získat podporu na projekty zaměřené na inovace, ochranu přírodních zdrojů a rozvoj venkovských oblastí.
PODPORA PRIMÁRNÍCH AKTIVIT I DIVERZIFIKACE ZDROJŮ PŘÍJMŮ
Dotace PRV (Program rozvoje venkova) podporují nejen rostlinnou či živočišnou výrobu, ale také lesnictví, zpracování zemědělských produktů nebo agroturistiku. Právě ta je v posledních letech na velkém vzestupu, jelikož umožňuje zemědělcům diverzifikovat zdroje svých příjmů i upevnit vztah se zákazníky díky autentickému zážitku.
Dotace jsou určeny především pro podnikání v následujících oborech:
- rostlinná výroba
- živočišná výroba
- lesnictví
- ekologické zemědělství
- agroturistika a venkovský cestovní ruch
- zpracování zemědělských produktů
BUDUJTE MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÝ PODNIK
Využijte příležitosti a pořiďte si s dotací nejnovější technologie a jiné vybavení na trhu, které váš podnik významně posunou vpřed. Podporu získáte také na rozšíření vašeho podnikání, na rekonstrukci či modernizaci stávajících objektů nebo na nákup obnovitelných zdrojů energie – solární panely, větrné elektrárny, malé vodní elektrárny, bioplynové stanice, kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo čerpadla na ochlazování interiéru.
Potravinářství
Dotační podpora pro zemědělce, výrobce potravin a krmiv v oblasti zpracování zemědělských produktů.
1 of 5Obnovitelné zdroje energie
S obnovitelnými zdroji výrazně snížíte náklady na energie a stanete se soběstačnějšími.
2 of 5Nemovitosti a další
Dotace na stáje, chovatelské zařízení, sklady krmiv, zemědělské, zahradnické a jiné speciální stavby.
3 of 5Stroje a vybavení
Využijte příležitosti pořídit si nejnovější technologie a vybavení na trhu.
4 of 5Podpora mladých zemědělců
Využijte podpory a usnadněte si začátky svého podnikání v zemědělské činnosti.
5 of 5podporované aktivity
- Zvýšení konkurenceschopnosti zemědělců
- Podpora začínajících zemědělců
- Snížení energetické náročnosti a zvýšení energetické soběstačnosti podniku
- Diverzifikace podnikání
jak získat dotaci?
Pro získání dotace je třeba splnit podmínky způsobilosti žadatele a nasbírat dostatečné množství preferenčních bodů. Počet celkově nasbíraných preferenčních bodů mohou žadatelé zásadně ovlivnit včasnou přípravou. Preferenční body se získávají za zpracování vlastních výrobků, hospodaření v ekologickém zemědělství, využívání obnovitelných zdrojů energie, spolupráci s potravinovou bankou nebo například za členství v organizaci producentů registrované SZIF.
Přílohy se dokládají obvykle do 5-6 měsíců od podání žádosti o dotaci. Mezi stěžejní přílohy stavební povolení s nabytím právní moci.
Poptávka po zemědělských dotacích dlouhodobě převyšuje alokované prostředky, proto snaha maximalizovat počet preferenčních bodů je pro úspěšné získání dotace naprosto nezbytná.
přidejte se mezi naše spokojené klienty

… a mnoho dalších
Vyměňte svou hodinu času za stovky hodin zkušeností a praxe našich dotačních specialistů.
AKTUALITY Z OBLASTI ZEMĚDĚLSTVÍ
Pravidelně pro vás připravujeme články o dotačních příležitostech a reporty z oboru. Sledujte GRANTEX AGRO a buďte v obraze!
MÁM ZÁJEM O DOTACE
Pomůžeme vám získat finance na rozvoj vašich projektů. Vyplňte formulář a my se vám ozveme co nejdříve.