Oběhové hospodářství pro firmy – od ochrany životního prostředí po kvalitnější zboží
Cirkulární ekonomika se pomalu stává realitou všedního dne. Na úrovni Evropské unie vznikl loni těsně před propuknutím pandemie COVID-19 Akční plán pro oběhové hospodářství. Ten předestírá jak nakládat se zdroji a jak výrobkům či surovinám prodloužit dobu jejich využití, aby se posílila ochrana životního prostředí, práva spotřebitelů i evropský průmysl. To vše s ohledem na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Na českém ministerstvu životního prostředí se čerstvě s pomocí OECD „dolaďuje“ související Strategický rámec oběhového hospodářství 2040. Co oběhové hospodářství (z)mění?
Hlavní myšlenkou oběhového hospodářství je minimalizace plýtvání zdroji a naopak jejich maximální využití. To se má dít s ohledem na suroviny samotné, ale také na životní prostředí, které negativně ovlivňuje samotná těžba a zpracování surovin i množství odpadů. V neposlední řadě stojí spotřebitel – unijní odhady ukazují, že by například 2 ze 3 Evropanů chtěli používat své elektronické přístroje delší dobu, než tyto přístroje vydrží (nejsou opravitelné, nemají vyměnitelnou baterii, software není déle podporován a podobně).
ČÍSLA MLUVÍ ZA SEBE
- Podle materiálů Evropské komise se během následujících 40 let zdvojnásobí globální spotřeba materiálů, jako jsou biomasa, fosilní paliva, kovy a minerály. Zároveň do roku 2050 vzroste objem odpadu o 70 %.
- Až polovina emisí skleníkových plynů a více než 90 % ztrát biodiverzity a znečištění vody je způsobena těžbou surovin a jejich zpracováním.
- 20 % potravin se v EU vyhodí.
- Budovy spotřebují 40 % veškeré energie a vytvářejí 36 % emisí oxidu uhličitého.
- Stavebního odpadu se nevyužívá 80 %.
- Pouze 12 % materiálů a surovin se recykluje a vrací zpět do oběhu.
CO S TÍM?
Evropský akční plán představuje soubor vzájemně propojených iniciativ k vytvoření silného a soudržného rámce politiky, který z udržitelnosti (produktů, služeb, obchodních modelů) udělá normu. Také transformuje vzorce spotřeby tak, aby na prvním místě nevznikal žádný odpad.
Pro spotřebitele znamená oběhové hospodářství vysoce kvalitní, funkční a bezpečné výrobky, které jsou efektivní a dostupné, vydrží déle a jsou určeny k opětovnému použití, opravám a vysoce kvalitní recyklaci.
Sektory cirkulární ekonomiky z pohledu EU
- elektronika a informační technologie
- baterie a vozidla
- obalové materiály
- plasty
- textil
- budovy a stavby
- potraviny, voda a živiny
Strategický rámec oběhového hospodářství ČR 2040 (#CirkulárníČesko2040) prochází stále úpravami – letos na jaře byl otevřený k připomínkování a od 11. října 2021 se na jeho přípravě podílejí také experti z OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Oproti evropskému rámci je už konkrétnější, věnuje se vedle potravin například i bioekonomice, produktům a designu, vzdělávání a výzkumu a také cirkulární infrastruktuře včetně časového harmonogramu implementace. Se zahájením prvního akčního plánu počítá v příštím roce.
VYUŽIJTE MOŽNOSTI ZÍSKAT DOTACI.
Příprava kvalitního projektu zabere spoustu času, rádi vám s ní pomůžeme.
Veronika Divinová
Související články
MÁM ZÁJEM O DOTAČNÍ PORADENSTVÍ
Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpět co nejdříve.