Příběh úspěšného žadatele – dotace Potenciál
POTŘEBOVAL URYCHLIT PŘECHOD OD PROTOTYPŮ K SÉRIOVÉ VÝROBĚ
Klient spadající mezi střední podniky se chtěl vymanit ze závislosti na vývojových partnerech a tím významně zkrátit přechod k sériové výrobě. Taktéž se nechtěl spokojit jen s dalšími a dalšími nákupy transferů technologií. Jeho podnik se zabývá výrobou podmořských komponent pro zařízení určená k těžbě ropy a plynu.
Přesněji jde o svařované konstrukce, mezi které patří pomocné systémy pro plynové turbíny a třeba i tlaková potrubí. K tomu, aby se odklon od partnerů nestal historickým fiaskem, bylo nutné vybudovat výzkumné a vývojové pracoviště se špičkovými parametry. V klientově zájmu bylo vyvíjet takové materiály a taková konstrukční řešení, aby výsledné produkty vydržely nejnáročnější podmínky. Pro jeho záměr byl relevantní program Potenciál. Vyšla mu žádost o dotaci?
NOVÁ KREV
Založení výzkumného a vývojového (VaV) pracoviště s sebou neneslo jen potřebu nákupu technického vybavení, ale i najmutí nových zaměstnanců. Úzká spolupráce s ČVUT má nést ovoce v podobě uplatnění absolventů technických oborů, kteří v rámci nově vzniklého VaV pracoviště budou moci naplno rozvíjet studiem nabyté vědomosti a dovednosti. Pro obsluhu technologie na přípravu zkoumaných materiálů pak mají stačit 2 noví zaměstnanci, tentokrát učňovského či středoškolského vzdělání.
VAV STŘEDISKO, KTERÉ BY ZÁVIDĚL NIKOLA TESLA?
Rentgen se nehodí jen na zjišťování zlomenin kostí. V RTG kabině může podnik ověřovat kvalitu materiálů. Kabina pro tlakové zkoušky zase testovaný materiál zatíží a prověří simulacemi extrémních podmínek. Výzkumné středisko by se neobešlo ani bez svařovacích kleští orbitální soustavy, ani bez řezací/úkosové pily, ohýbačky, polohovadla a dalších nástrojů nezbytných pro plnohodnotný vývoj.
O JAK VYSOKOU DOTACI SE UCHÁZEL?
Celkové náklady nezbytné pro pořízení výše jmenovaného vybavení (tzv. způsobilé výdaje) projektu představovaly 22 280 000 Kč, což při 50% dotaci představuje podporu ve výši 11 140 000 Kč.
ČEHO CHCE DOCÍLIT?
Podnik predikuje, že díky výstavbě VaV střediska dosáhne meziročního navýšení tržeb o 20 %. Vedle tržeb z kontraktů s dlouhodobými odběrateli ze zahraničí, počítá i s novými trhy, kde dříve nefiguroval (Asie, Jižní Amerika). Klient chce díky VaV středisku lépe optimalizovat výrobní procesy, posunout technologickou úroveň vlastních produktů a spotřebu nejen materiálu, ale i energií a mzdových nákladů. Dotaci už získal. Teď mu držíme palce, aby výzkumníci dosáhli všech cílů, které pozitivně ovlivní celosvětovou konkurenceschopnost jeho produktů.
3 KROKY, JAK SE STÁT ÚSPĚŠNÝM ŽADATELEM V PROGRAMU POTENCIÁL
Věříte, že i vy máte nápad, který by se mohl stát příběhem úspěšného žadatele v programu Potenciál? Pak jistě nebude ke škodě poznat 3 základní kroky, jak se k němu dopracovat.
KROK 1: Je váš podnik oprávněným žadatelem?
- Máte za sebou 2 účetní období?
- Máte dostatečné finanční zdraví?
- Jaký jste podnik podle definice Evropské komise? Malý či střední?
- Máte odpovídající ekonomickou činnost CZ – NACE?
KROK 2: Splňuje váš projekt kritéria dotace?
- Splňuje projekt podmínku minimální výše dotace 2 mil. Kč?
- Máte správně strukturované výdaje projektu?
- Chcete např. koupit pozemek či pořídit novostavbu? Založit nebo modernizovat výzkumné centrum? Pořídit stroje či jiné zařízení nehmotného majetku? Uznatelné náklady jsou až do výše 40 %.
KROK 3: Jak zvýším svou šanci na úspěch?
To, jestli získáte dotaci, závisí na počtu bodů, které vaše žádost posbírá u jednotlivých hodnotících kritérií.
Pokud se zaměříte na ty následující, můžete získat vyšší bodové ohodnocení:- Hodnotí se účelnost a efektivnost. V projektu se nevyplácí nic podcenit, ale ani přecenit. Pouze přiměřeně tržním cenám nastavený rozpočet je správnou cestou k úspěchu (dle Ceníku stavebních prací).
- Zajišťovali jste si dříve výzkum a vývoj nebo jste si licencovali technologie sami?
- Máte zkušeného, nejlépe smluvně zajištěného partnera z oblasti VVI, který vám pomůže projekt realizovat?
- Víte, jaké bude mít vaše VaV centrum uplatnění na trhu?
Zvládnete vypracovat úspěšnou žádost sami? Nebo se raději poradíte s odborníky, pro které jsou dotace denním chlebem? S námi se zorientujete.
Veronika Divinová
Související články
MÁM ZÁJEM O DOTAČNÍ PORADENSTVÍ
Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.