Ušetřete firmě miliony díky zavedení inovace do praxe

Program The Country for the Future – Inovace do praxe podporuje zavádění produktu, procesu a organizační inovaci. V článku se dozvíte, jaké jsou podmínky dotace, kolik můžete získat, když se vše podaří, jak má a na co dotaci získáte.
Divinova

Veronika Divinová

8. 2. 2022
Ušetřete firmě miliony díky zavedení inovace do praxe

Dotační program, o který je vždy obrovský zájem, The Country for the Future – Inovace do praxe, podporuje zavádění produktu, procesu a organizační inovaci. V článku se dozvíte, co si pod těmito pojmy představit, kolik můžete získat, když se vše podaří, jak má a co dotací získáte.

Jaké jsou podmínky získání dotace

Výhodou programu je, že podpora je poskytována tzv. ex ante. Není třeba disponovat prostředky na projekt před jeho uskutečněním, jak tomu bývá v případě většiny jiných výzev, finance na svůj projekt získáte dopředu.

 

 • Míra podpory činí 50 %, na jeden projekt můžete získat až 25 mil. Kč.
 • Žádat mohou pouze malé a střední podnik.
 • Projekt lze realizovat i na území hl. m. Prahy.

Dotaci v režimu GBER získáte na:

 • Poradenské a podpůrné služby v oblasti inovací – konzultace či vzdělávání
 • Mzdy zaměstnanců
 • Náklady na smluvní výzkum, poznatky a patenty
 • Ostatní provozní náklady – materiál, zásoby, drobný hmotný a nehmotný majetek
 • Režijní náklady

 

V rámci de minimis můžete získat podporu na:

 • Investice do technologií – CNC stroje, 3D tiskárny, automatické/poloautomatické linky
 • Pořízení informačních systémů – ERP, MES, MIS

Profil kýžené inovace

Organizační inovace

 

Jedná se např. o zavedení nebo rozšíření ERP systému. Cílem je propojení dosavadních dílčích informačních systémů, zefektivnění komunikace s dodavateli, zákazníky, i uvnitř firmy.

 

Rozdílem oproti klasickým projektům výzkumu a vývoje je ten, že zde postačuje „novost“ na úrovni uchazeče, tzn. že v projektu musí jít prokazatelně o inovaci, nejen o běžnou změnu v daném postupu. Nemusí jít o technicky či technologicky unikátní řešení v oboru.

Inovace produktu

 

 1. Buď uchazeč má prototyp s požadovanými parametry, ale potřebuje zlepšit např. jeho design či materiál tak, aby získal jeho co nejlepší vlastnosti a za co nejlepší výrobní cenu.
 2. Nebo uchazeč připravuje výrobu vč. zpracování dokumentace a testování výrobní série.

Nabízí se tedy nízkonákladové řešení, kdy uchazeč použije dosavadní výrobní postup jen s drobnými úpravami nebo využije možnost výrazné změny produktu a do projektu přidá i inovaci výrobního postupu.

Inovace postupu

 

Jak již vychází z názvu, uchazeč změní především postup ve výrobě. Jaké změny procesu lze dosáhnout? Opatření podporující např. úspory energie, materiálu, snížení zmetkovosti při výrobě, automatizace částí procesu, uvolnění personálních kapacit či navýšení efektivity.

 

Zde tedy není možná prostá výměnu výrobního zařízení, ale pokud byste výrobní zařízení rádi vyměnili, lze kombinovat s inovací produktu. V tom případě však pozor na ukončení a splnění výsledku účelu celého projektu. 

Příště se můžete těšit na přehledné shrnutí, bez čeho se vaše žádost neobejde i tipy, jak zvýšíte šanci na úspěch. 

Příjem žádostí je plánován na přelom února a března. Chcete mít jistotu, že v žádosti budete úspěšní?


Obraťte se na nás, s přípravou vám rádi pomůžeme.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Divinova

Veronika Divinová

Veronika pro vás pravidelně připravuje newslettery s novinkami nejen ze světa dotací, ale také z oblasti daní, účetnictví, práva, pojištění nebo auditu. Píše a publikuje články a spravuje sociální sítě.

Neseme odpovědnost spolu s vámi

Za naše služby nám náleží odměna až po úspěšném získání vaší dotace. Realizujeme proto pouze takové projekty, které mají vysokou šanci na úspěch. Nemarníme zbytečně váš čas a neslibujeme vám nemožné. Naprostá otevřenost je klíčovým pilířem naší spolupráce.

MÁM ZÁJEM O DOTAČNÍ PORADENSTVÍ

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

  *povinné pole

  Přejít nahoru