TISKOVÁ ZPRÁVA: Obec Věcov vybudovala s dotační podporou v místní části Jimramovské Pavlovice sociální bydlení

Obec Věcov má za sebou úspěšný projekt zaměřený na sociálního bydlení. Díky tomu v obci mohly vzniknout dva byty 2+kk a tři byty 1+kk určené pro osoby v bytové nouzi, které se nachází v podkrovní části věcovské budovy občanské vybavenosti.
Divinova

Veronika Divinová

2. 9. 2021

Obec Věcov má za sebou úspěšný projekt zaměřený na sociálního bydlení. Díky tomu v obci mohly vzniknout dva byty 2+kk a tři byty 1+kk určené pro osoby v bytové nouzi, které se nachází v podkrovní části věcovské budovy občanské vybavenosti. Jako partnera pro úspěšné získání dotace obec zvolila poradenskou společnost GRANTEX ADVISORY GROUP. 

 

Obec Věcov se na nachází v CHKO Žďárské vrchy, severovýchodně od Nového Města na Moravě. Žije zde 713 obyvatel. Mezi místní části obce patří: Věcov, Jimramovské Pavlovice, Koníkov, Míchov, Odranec a Roženecké Paseky. V jednotlivých místních částech se každoročně koná řada akcí.

Obec Věcov vnímá problémy spojené s bydlením, a proto se v roce 2018 rozhodla využít příležitosti finanční podpory z Evropské unie a pomoci. Lidí, kteří nemají prostředky k zajištění vlastního bydlení, není ve Věcově málo. Cílem projektu je proto vestavba sociálních bytů v podkroví společenského domu. Objekt, kde vznikly sociální byty, byl využíván jako víceúčelová budova, která zahrnuje společenský sál, kanceláře, zasedací místnosti, dílny a sklady.

Vybudováno bylo pět sociálních bytů, v nichž bude možné ubytovat třináct osob v bytové nouzi, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. Pojem „bytová nouze“ je definován prostřednictvím sociální situace, resp. události, ve které se oprávněné osoby nachází, a to ve spojení s neuspokojenou bytovou potřebou. Za osobu v bytové nouzi se podle navržené definice Ministerstva pro místní rozvoj ČR považuje fyzická osoba, která nemá možnost užívat žádné obydlí nebo užívá nevhodné nebo je ohrožena jeho ztrátou. Zároveň jsou její celkové sociální a majetkové poměry takové, že jí neumožňují překonat tuto nepříznivou situaci vlastním přičiněním.

 

Starostka obce, Eva Laštovicová, říká: „V posledních letech se na obec postupně obracelo stále více žadatelů o bydlení. Proto můj předchůdce – pan starosta Zdeněk Vraspír – začal již v roce 2014 podnikat první kroky k vybudování sociálního bydlení pro občany v nepříznivé životní situaci. Vytipován byl i skvělý objekt – budova bývalého lihovaru, dnes víceúčelová budova v místní části Jimramovské Pavlovice. Těžko bychom v podkrovní části domu hledali lepší využití.“

„Cílem sociálního bydlení je předcházet sociálnímu vyloučení a řešit finanční problémy spojené s nedostatkem bytového fondu obcí a problémy s předražením na realitním trhu. V současné době je možné obdobné projekty financovat z tzv. Státního fondu podpory investic, v dalších letech bude sociální bydlení opět tématem Integrovaného regionálního operačního programu 2021+,“ dodává Lucie Dušková, manažerka dotačních projektů, která připravila úspěšnou žádost o dotaci a projekt v době jeho realizace administrovala.

Doplňující informace k projektu:

  • Příjemce dotace: Obec Věcov
  • Projekt Věcov – sociální byty Jimramovské Pavlovice je spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Divinova

Veronika Divinová

Veronika pro vás pravidelně připravuje newslettery s novinkami nejen ze světa dotací, ale také z oblasti daní, účetnictví, práva, pojištění nebo auditu. Píše a publikuje články a spravuje sociální sítě.

MÁM ZÁJEM DOTAČNÍ PORADENSTVÍ

Vyplňte formulář a my se vám ozveme zpět co nejdříve.

    *povinné pole

    Přejít nahoru