Dorovnávací daň

V rámci zajištění minimální úrovně zdanění velkých nadnárodních korporací v rámci EU bude do české legislativy zavedena tzv. dorovnávací daň pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny.

Michala Darebná & Adéla Burešová

4. 12. 2023
Fotky-web-2023-12-04T105425.200-1-1024x575
Dle důvodové zprávy k návrhu zákona je cílem zavádění dorovnávací daně zajistit minimální efektivní úroveň zdanění nadnárodních i vnitrostátních skupin v rámci EU, neboť docházelo k situacím, kdy nadnárodní skupiny přesouvaly své zisky do jiných států s nižším či žádným zdaněním. Navrhovaný zákon je transpozičním předpisem směrnice Rady EU 2022/2523 ze dne 15. 12. 2022 a počítá se zavedením dorovnávací daně v České republice již pro zdaňovací období zahájená po 31. prosinci 2023.

Jak bude systém fungovat?

Dorovnávací daní se rozumí globální minimální daň ve výši 15 %, která se bude týkat velkých nadnárodních skupin a velkých vnitrostátních skupin sídlících v EU, které mají konsolidované výnosy ve výši alespoň 750 mil. EUR (což je, mimo jiné, stejná hranice jako pro Country-by-Country Reporting) nejméně ve dvou ze čtyř po sobě jdoucích předcházejících účetních obdobích. Ze zdanění dorovnávací daní jsou vyloučeny entity, které poskytují činnosti v obecném zájmu jako jsou např. neziskové organizace, penzijní fondy, veřejné entity a další.

 

V českém daňovém systému bude implementována tzv. přiřazovaná dorovnávací daň a vnitrostátní dorovnávací daň.

 

Pokud bude naplněna podmínka překročení hranice konsolidovaných výnosů skupiny ve výši 750 mil. EUR, bude v dalším kroku nutné stanovit efektivní daňovou sazbu celé skupiny ve všech státech, ve kterých skupina působí. Její výpočet bude velmi komplexní. Pokud v daném státě takto zjištěná sazba nepřesáhne výši 15 %, stanoví se mateřské entitě dorovnávací daň, a to ve vztahu ke každému státu, ve kterém skupina působí a ve kterém je ono efektivní zdanění skupiny nižší než 15 %.

 

Česká republika má dále právo na stanovení tzv. vnitrostátní dorovnávací daně, jíž mohou být zdaněny příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, pokud nebude dorovnávací daň stanovena mateřské entitě.

Pravidla

K zajištění globální daně budou stanovena dvě pravidla. Jejich znění a interpretaci najdete v celém článku zde. Článek byl zpracován specialisty GRANTEXU pro aplikaci DAUČ | Experta na daně a účetnictví.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Michala Darebná

Michala působí v daňovém týmu skupiny GRANTEX. Je registrovanou daňovou poradkyní a celý svůj profesní život zasvětila outsourcingu. Svou kariéru odstartovala na účetních pozicích jak pro lokální poradenské společnosti, tak i pro mezinárodní společnosti, např. Deloitte. Postupem času k účetní agendě přibírala i tu daňovou a po složení zkoušek daňového poradce se věnuje plně daňové agendě klientů. Díky svému hlubokému přesahu do účetnictví dokáže klientům nabídnout komplexní a praktická řešení.

Adéla Burešová

Adéla se po několika výhrách v matematických olympiádách rozhodla, že čísla jsou její parketa a bude se jim věnovat i v dospělosti jako daňový poradce. Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v oboru ekonomie a úspěšně absolvovala zkoušky daňového poradce. Při své práci čerpá nejen ze svého vzdělání, ale také z předchozího zaměstnání, kde se téměř 7 let věnovala daňovému poradenství. Ve skupině GRANTEX se specializuje na daň z příjmů a je nadšencem do kryptoměn.

MÁM ZÁJEM O DAŇOVÉ PORADENSTVÍ

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole

    Přejít nahoru