Nová pravidla pro trh s kryptoaktivy

Rada EU v květnu přijala nová Nařízení o trzích s kryptoaktivy, tzv. Markets in Crypto-Assets – MiCA, a poprvé tak zavádí právní regulaci v tomto sektoru.

Adéla Burešová

12. 9. 2023
Fotky-web-94-1-1024x575

Pravidla se budou vztahovat na vydavatele užitných tokenů, stablecoinů, provozu platforem, jednotlivých obchodních systémů, správu portfolií, krypto-peněženek a dalších. Cílem je chránit investory, zvýšit transparentnost a regulaci trhu, přilákat více investorů a zamezit praní špinavých peněz skrze kryptoměny.

 

Znamená to, že na výše uvedené činnosti bude nově zavedena licence, kterou bude muset každá společnost operovat v případě, kdy bude jakkoliv pracovat s kryptoměnami, bez výjimek. O tuto licenci bude nutné zažádat a nese název Crypto-assets service providers (CASP). Pokud by subjekt získal tuto licenci, české banky jsou ochotné zprostředkovávat investice do kryptoměn a tím i poskytovatelům krypto služeb otevírat bankovní účty. Další licence, která bude tímto nařízením zavedena, nese název Issuers of asset-referenced tokens, tzv. emitent tokenů vázaných na aktiva. S největší pravděpodobností schvalování těchto licencí bude přímo v gesci České národní banky. 

 

Účinnost se u většiny ustanovení očekává v roce 2025 či 2026. O dalším vývoji vás budeme průběžně informovat.

Chcete být i nadále v obraze? Sledujte nás.

Adéla Burešová

Adéla se po několika výhrách v matematických olympiádách rozhodla, že čísla jsou její parketa a bude se jim věnovat i v dospělosti jako daňový poradce. Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v oboru ekonomie a úspěšně absolvovala zkoušky daňového poradce. Při své práci čerpá nejen ze svého vzdělání, ale také z předchozího zaměstnání, kde se téměř 7 let věnovala daňovému poradenství.

MÁM ZÁJEM O daňové poradenství

Vyplňte formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět. 

    *povinné pole

    Přejít nahoru